W meksykańskiej jaskini Cheve, 04.2019

Dodał Emil Hamera, 30 stycznia 2020 Kategorie: Aktualności, Działalność, Działalność zagraniczna, Ważne Brak komentarzy
W meksykańskiej jaskini Cheve, 04.2019

Wiosną tego roku dużą grupą grotołazów z Polski wybraliśmy się do Meksyku, aby dołożyć parę metrów do meksykańskiego Systemu Cheve. Większa część ekipy przyjechała wcześniej (26.03-12.04.2019), natomiast ja (Ewelina Raczyńska) i eMCe (Michał Macioszczyk) dojechaliśmy nieco później (10.04-5.05.2019) i zdążyliśmy się minąć z kolegami z WKTJ tylko w ich ostatni dzień pobytu. Sama wyprawa jest bardzo długa, w porównaniu do naszych europejskich, ponieważ trwa ponad 2 miesiące (startuje zazwyczaj około połowy lutego i trwa do końca kwietnia/początku maja).

Baza wyprawy Cheve znajduje się na wysokości ok 2800 m npm w masywie Sierra Juarez, w północno-wschodniej części stanu Oaxaca. Bazówka znajduje niedaleko od głównego otworu Cheve.

Podczas swojego pobytu ekipa WKTJ działała w rejonie Campu 2 wspinając się hakowo do obszernej sali, pozostawiając tam otwarte tematy eksploracyjne oraz prowadziła poszukiwania przewiewu i kontynuacji w zawalisku Mad Hatter (poszukiwania suchych ciągów omijających syfony na dnie jaskini) w okolicy Campu 3.

Czas spędzony na Campie 3 został spożytkowany na gruntowne przeszukanie zawaliska Mad Hatter. Odkryto i skartowano około 300m w bocznych odnogach zawaliska. Podążając za przewiewem w górę Mad Hattera udało się ostatecznie przedostać do korytarza wypełnionego wantami, nazwanego później Mad Cows Slaughterhouse o długości blisko 500m i dalej kontynuującego się. Największym osiągnięciem wyprawy jest jednak odkrycie wielkich rozmiarów sali, a właściwie skrzyżowania korytarzy, przechodzących z każdej strony w zawaliska. W wielu miejscach udało się prześlizgnąć przez nie do następnych sal i korytarzy.

Jednocześnie ekipy WKTJ działały również w jaskiniach Snake Pit, CL6 oraz prowadzone były poszukiwania powierzchniowe.

Zaraz po przyjeździe ja i eMCe odbywamy kilka “rozgrzewkowych” wyjść do jaskini SnakePit w celu poszukiwania kontynuacji korytarzy. W dniach 15-17.04 zespół w składzie Ewelina, eMCe, Matthew (USA), Claire (Canada) odbył tak zwany “warm-up trip”. Był  to transport sprzętu i jedzenia do Salmon’s Ladders (w połowie drogi między Camp 1 i 2) oraz działania z Campu I. Celem wyjścia było wspinanie hakowe w bocznym ciągu jaskini Palomitas, w okolicach połączenia z Cheve*. 

*Jaskinia Osto Palomitas została przyłączona w tym roku do Sistema Cheve w wyniku czego, Cheve osiągnęła głębokość 1520m. Osto Palomitas stała się tym samym najwyższym otworem Cheve. W związku z czym Cheve plasuje się na 10 miejscu wśród najgłębszych jaskiń na świecie oraz na 2 miejscu na półkuli zachodnej (zaraz po Huautli, która znajduje się po drugiej stronie masywu Sierra Juarez). 

 

19 kwietnia ja, eMCe i Bev (USA) ruszamy na Camp 3 (ok -1200m). Podczas eksploracji skupiamy się na przeszukiwaniu przodków, kartowaniu oraz szukaniu innych możliwości w korytarzu Mad Cows Slaughterhouse. Byliśmy już ostatnim zespołem na Campie 3 w tym roku, więc zadaniem całej ekipy było również posprzątanie biwaku i wyniesienie całego sprzętu na powierzchnię, deporęczując po drodze mokre partie jaskini. 24 kwietnia byliśmy na powierzchni.

To był już koniec wyprawy dlatego na powierzchni nadal pozostało sporo pracy, aby sprawić, żeby nie został po nas ślad bytności. Po ”zjechaniu” z bazy do Cuicatlan cieszyliśmy się meksykańskim jedzeniem oraz pojechaliśmy wszyscy, do niedalekiego, bardzo urokliwego miasta Oaxaca. Natomiast dla mnie i eMCe to jeszcze nie był koniec pobytu w Meksyku, został nam jeszcze ponad tydzień, żeby zamoczyć stopę w Pacyfiku, zobaczyć delfiny czy żółwie słoniowe…i wiele innych ciekawych miejsc:).

Polecamy wybrać się do Meksyku choć raz w życiu! Będzie co wspominać, a stan Oaxaca choć jeden z biedniejszych, jest wyjątkowo zróżnicowany przyrodniczo, ma wiele miejsc historycznych wartych odwiedzenia i przepyszne jedzenie!

W wyprawie udział wzięło kilka narodowości: Amerykanie, Meksykanie, Słoweńcy, Rosjanin, Szwedzi, Marokańczyk, Szwajcarka, Kanadyjczyk, Rumuni, Anglicy i Polacy.

W składzie 'Polish Team’:

– Asia Haremza (WKTJ)

– Michał Amborski (WKTJ)

– Kuba Kujawski (WKTJ)

– Zbyszek Tabaczyński (WKTJ)

– Bogdan Guzik (WKTJ)

– Adam Łada (WKTJ)

– Michał Macioszczyk (WKTJ)

– Witek Hoffmann (WKTJ)

– Sonia Dudziak (WKTJ) 

– Kasia Biernacka (SW)

– Ewelina Raczyńska (SGW)

 

Autor: Ewelina Raczyńska, Sonia Dudziak

Zdjęcia : Ewelina Raczyńska, Michał Macioszczyk