Była to trzecia wyprawa naszego Klubu w Masyw Arabiki, tym razem cały ciężar działalności eksploracyjno- sportowej oparty był wyłącznie na grotołazach z Polski.
Samo przygotowanie, logistykę, dotarcie na miejsce, transport sprzętu można by nazwać oddzielną wyprawą, te przedsięwzięcia zasadniczo przez ostatnie 3 lata nie uległy zmianom a opisywaliśmy je już w latach ubiegłych.
Działalność jaskiniowa prowadzona była zasadniczo w 2 jaskiniach; Brestskaja Krepost gdzie eksplorowaliśmy, odkryty w ubiegłym roku, całkowicie nowy ciąg, oraz w odkrytej również w roku ubiegłym, całkowicie polskiej jaskini, roboczo nazwanej PL-1. W przerwach między zasadniczymi akcjami jaskiniowymi eksplorowaliśmy nowe obiekty z powierzchni oraz kilka mniejszych, znanych wcześniej jaskinek, w większości bez perspektyw i sukcesów.
W trudnej technicznie jaskini Brestskaja Krepost, nowe ciągi doprowadziły nas, poprzez wysokie aktywne meandry, do starych, suchych, obszernych systemów sal i studni. Niestety ostatnią 100 metrową studnią zjechaliśmy na stary Biwak (z roku 2005) zamykając w ten sposób pętlę w jaskini. Nowa droga na stary Biwak sprawia, że dojście nań zajmuje już nie kilkanaście a kilka godzin co dobrze rokuje planowanej w przyszłym roku działalności nurkowej w syfonie na obecnym dnie jaskini. W jaskini tej, w okolicach dna, pozostała jeszcze do zbadania 60 metrowa studnia, nie sprawdzona z powodu braku czasu. W sumie w jaskini odkryto około 300 m deniwelacji i skartowano około 600 m ciągów pomiarowych (wszystko odkryte w tym roku). Poza tym uzupełniono pomiary jaskini o ciągi w ogóle nie kartowane przez poprzednie zespoły, bądź skartowane w sposób pozostawiający wiele do życzenia.
W jaskini PL-1 po ciasnym, kilkusetmetrowym odcinku wejściowym, odkryto system dużych, obszernych studni którymi udało się zjechać na poziom około ?350 m. Pomierzono wszystkie odkryte ciągi, pozostawiając otwartym temat końcowej 130 metrowej studni, na zjazd do której nie wystarczyło lin i czasu.
W obu jaskiniach działano w oparciu o komfortowo wyposażone biwaki, posiadające m.in. łączność telefoniczną z bazą na powierzchni oraz między sobą. Przed zasadniczą działalnością eksploracyjną zaporęczowano od początku obie jaskinie a po zakończeniu działalności cały sprzęt został zdeporęczowany i wyniesiony z obu jaskiń. Na działalność jaskiniową zużyto około 200 spitów i HSA, 200 karabinków, 1300 m lin.
W ramach odpoczynku, nawiązując kontakty, odwiedzano obozy wypraw eksplorujących okoliczne jaskinie: Iliuchinskaja, Sarma, New Cave, Dzou, Voronia, a także wspinano się na piękne skalne granie i szczyty (do 2700 m n.p.m).
W wyprawie wzięli udział:
- Dolia Ekatarina
- Dolia Oksana
- Drozd Łukasz
- Furgał Krzysztof
- Górski Michał
- Jakubczyk Magdalena
- Kabanikhin Aleksiej
- Kabanov Sergiej ML
- Kabanov Sergiej ST
- Komarov Sergiej
- Sirazova Liana
- Krasko Sergiej
- Lis Jan
- Markowski Marek
- Marzec Jarosław
- Mukhina Ekatarina
- Odrowąż- Mieszkowski Maciej
- Pavlusheva Svetlana
- Potok Piotr
- Ryśnik Oliwia
- Składzień Michał
- Szczygieł Jacek
- Szymielewicz Ewa
- Utrobina Larissa
- Volosatov Igor
- Vorobiev Andrei
- Wysocki Paweł
M. Mieszkowski