Jaskinia Niedźwiedzia z nową salą

Dodał marek, 31 maja 2012 Kategorie: Działalność, Działalność krajowa, Ważne Brak komentarzy
Jaskinia Niedźwiedzia z nową salą

Działając na mocy zezwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcje Ochrony Środowiska we Wrocławiu członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” dokonali odkrycia nowych partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

Wszystko zaczęło się ponad 2 lata temu, kiedy zespół wznowił prace w jaskini. Początkowo sprawdzaliśmy wszystkie znane do tej pory problemy eksploracyjne i zapoznaliśmy się publikacjami naukowymi, które powstały na temat jaskini. Biorąc pod uwagę przeprowadzone badania trudno się było oprzeć wrażeniu, że znana część jaskini stanowi tylko fragment dużego, nie poznanego jeszcze systemu.

Prace eksploracyjne prowadzone były początkowo w Korytarzu Wodnym pod Rondem, gdzie próbowaliśmy podążać pod prąd przepływającego przez jaskinię ciągu wodnego. Z uwagi na bardzo trudne warunki prace posuwały się bardzo wolno.

Równocześnie prowadzona była inwentaryzacja odkrytych dawniej a nie uwzględnionych na żadnych planach korytarzy. Ponownie skartowane zostało całe dolne piętro i dodane do planów zostały: Meander, Korytarz Rafy Koralowej oraz południowa odnoga Korytarza Kryształowego.

Podczas pomiarów wysokości stropu Korytarza Kryształowego zespół kartujący rozebrał zawalisko w szczelinie nazwanej później Krasowe Urwisko i po kilku metrach wspinaczki w zapieraczce znalazł wejście do nowych ciągów nazwanych Partiami Zastępczymi. Odkryto wtedy nowy ciąg jaskini o długości 150m.

Podczas majowego weekendu odkryte zostały kolejne partie jaskini: ciąg 27.27 oraz Dzika Plaża a następnego dnia, po pokonaniu kilku skrajnie trudnych zacisków, weszliśmy do olbrzymiej, jak na warunki sudeckie, sali jaskiniowej. Otrzymała ona nazwę Sali Mastodonta. Długość sali wynosi 140 metrów, szerokość do 20 metrów a wysokość, biorąc pod uwagę kominy znajdujące się pod jej stropem, sięga nawet 30 metrów. Nowo odkryte ciągi znajdują się na wysokości piętra środkowego tej jaskini, której część udostępniona jest do zwiedzania.

Nie uwzględniając obecnych odkryć, łączna długość korytarzy Jaskini Niedźwiedziej szacowana była na ok. 2,5 km. Długość poznanych przez nas ciągów wynosi obecnie 400 m. Charakteryzują się one bogactwem szaty naciekowej, jakiej nie można spotkać nigdzie w Polsce oraz zaskakującymi jak na warunki sudeckie rozmiarami. W chwili obecnej trwają prace eksploracyjne mające na celu sprawdzenie możliwości istnienia kolejnych korytarzy oraz wykonywane są niezbędne pomiary.

Rezerwat Przyrody Jaskinia Niedźwiedzia jest niezwykle cennym obiektem z uwagi na występowanie unikalnej na skalę naszego kraju szaty naciekowej a także kości zwierząt plejstoceńskich. Stanowi on również siedlisko wielu gatunków nietoperzy.

Prace w jaskini prowadzi zespół speleologów z Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” w składzie:

  • Sebastian Czwor
  • Dariusz Data
  • Radosław Dubicki
  • Krzysztof Furgał
  • Anna Haczek
  • Emil Hamera
  • Szymon Kostka
  • Marek Markowski
  • Maciej Mieszkowski
  • Piotr Potok
  • Marek Tarnowiecki
  • Leszek Zając

Tekst: Marek Markowski
Zdjęcia: Ania Haczek
Korekta i szkic: Szymon Kostka